هانی نتوورک

جدیدترین مطالب در مورد خانه و خانواده

عکاسی با فلاش و قرمزی چشم
ساعت ٩:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۳۱  

Red Eye

بازگشت نور فلاش هنگام عکاسی در نور کم ، از داخل مردمک  ، رنگ قرمز خون را منعکس می کند و به همین دلیل چشمها قرمز دیده می شوند .
قرمز شدن رنگ چشم ها در عکس فقط به هنگام استفاده از فلاش در زمان عکاسی رخ می دهد . اما هنگامیکه در نور طبیعی روز یا فضای پرنوری که نیاز به فلاش ندارد عکس می گیریم چشمها با رنگ طبیعی خود در عکس ظاهر می شوند .

دلیل این پدیده بسیار ساده است ، هنگامیکه از فلاش استفاده می شود نور آن به داخل چشمها نفوذ کرده و از داخل شبکیه چشم دوباره منعکس می گردد . رنگ نور منعکس شده از شبکیه قرمز است زیرا این نور از رنگ قرمز خون در شبکیه انعکاس یافته است .
اگر مردمک چشم بزرگ باشد ( نور محیط کم باشد و یا شخص از الکل استفاده کرده باشد ) نور بیشتری از شبکیه منعکس می شود و چشم ها در عکس قرمزتر دیده می شوند .

راه های معمول برای کمتر شدن نور قرمز
قبل از گرفتن عکس چند فلاش بزنید این کار باعث می شود که به هنگام عکس گرفتن اندازه مردمک چشم ها کوچک تر شود و میزان نور قرمز منعکس شده توسط شبکیه کاهش یابد . البته عکس العمل افراد مختلف در این حالت متفاوت بوده واین کار باعث بسته شدن چشم بعضی افراذ به هنگام عکس گرفتن می شود .

آگاهی از اینکه چه دلیلی باعث ایجاد این نور قرمز در چشمان ما می شود می تواند به ما کمک کند تا از بروز آن جلوگیری کنیم . چند راه حل ساده برای جلوگیری از بروز نور قرمز به شرح زیر می باشد :
نور محیط را قبل از عکس گرفتن بیشتر کنید ، این کار باعث می شود مردمک چشم افراد کوچک تر شوند و بدین ترتیب از میزان نور منعکس شده کاسته می شود .

در بسیاری از دوربین ها زاویه ی فلاش و لنز دوربین بسیار کم است ، مخصوصاً در دوربین هایی که فلاش در خود دوربین قرار دارد که این مساله باعث می شود نور فلاش به سرعت از شبکیه ی چشم به لنز دوربین باز گردد . افزایش زاویه ی فلاش و لنز و یا استفاده از فلاش های خارجی سبب کاهش نور قرمز می شود .
همچنین استفاده از یک پشت زمینه سفید می تواند تا حد زیادی نورهای منعکس شده از شبکیه را کاهش دهد .
البته امروزه بیشتر دوربین های دیجیتالی دلرای یک CD می باشند که نرم افزار تعبیه شده در آن بعد از گرفتن عکس می تواند نور قرمز چشم ها را کاهش دهد.


کلمات کلیدی: دانستنیها ،کلمات کلیدی: علمی