هانی نتوورک

جدیدترین مطالب در مورد خانه و خانواده

راه حل های سبز برای زندگی سبز
ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢۳  

10باید ، برای خاتمه دادن به دعوا و ایجاد آرامش در زندگی زناشویی ویا روابط عاشقانه

1- خودتان را به جای طرف دعوا که می تواند همسرتان باشد بگذارید.
وسط داد و بیدادهایی که با طرف دعوا دارید برای چند لحظه خودتان را به جای او بگذارید، و سعی خود را بکنید که احساسات و تشویشات وی را کمی درک کنید این کار باعث می شود که نسبت به پرخاشی که با وی داشته اید خجل شوید و از طرف معذرت خواهی و یا حداقل در برابر عکس العمل وی سکوت کنید .گاهی اوقات همین سکوت چند لحظه ای شما باعث می شود که خطرات احتمالی بعد از دعوا و مشاجره بلا همسرتان از شما دور شود و محیط آرام گردد.

2- دعوا را به شخصیت همسرتان ربط ندهید.
مواقعی که دعوا رخ می دهد بهتر است به این فکر نکنید که دعوا به این خاطر رخ داده که شاید شوهر و یا دوستتان که در حال مشاجره با وی می باشید خودخواه و یا دروغ گو یا شاید هم حسود باشد ، اگر بعد از دعوا فکر کنید که شروع دعوا به این خاطر بوده است ، دیگر جایی برای صلح نمی ماند . شاید شخصیت بعضی افراد زودجوش و دعوایی باشد اما غالبآ رفتار همسران موقع دعوا تحت تاثیر محیط قرار می گیرد . اگر بیشتر تامل کنید ، می بینید که همسر و یا دوستتان همیشه اینگونه رفتار نمی کند و رفتارش در آن موقعیت خوب نبوده اما درمی یابید که قلبآ به شما علاقه مند میباشد.

3- ذهن خود را از باورهای غلط هرس کنید.
به این طرز فکرهای زیر توجه کنید:
همسرم همیشه باید مرا بفهمد چون همسرم است و نسبت به من متعهد شده
یک دعوا یعنی خراب شدن هرچی پله که تو زندگی مشترک یا رابطه عاشقانه مان ساخته ایم
همسرم هیچوقت سعی نمیکند خودش را عوض کند
همیشه در روابط زناشویی دعوا یا اختلاف سلیقه ها وجود داشته وهست ولی به قول لازاروس اگر در این شرایط بخواهیم به طرز فکرهای مسموم خود که در ذهن ما قیافه حق به جانب هم گرفتند توجه کنیم دیوانه می شویم . ما باید اینگونه طرز فکرها را از ذهن خود دور کنیم زیرا اختلاف ها در هر مکانی امکان دارد رخ دهد همسران نمی توانند همیشه ذهن طرف مقابل خود را بخوانند ، همه تا حدی تغییر پذیرند ولی افرادی که دو طرف یک رابطه بلند مدت قرار می گیرند ، معمولا نیازهایی مشابه هم دارند .

4- درباره ی همسرتان کلی گویی نکنید
اینکه به همسرتان بگویی تو آدم بی عرضه و یا بی ملاحظه ای هستی چیزی را عوض یا درست نمی کند شاید به نظر شما با گفتن این حرف ایرادش را به او گوشزد می کنید اما لازم است بدانید که به عکس هیچ چیزی را هم نمی تواند درست کند بلکه بدتر هم می کند . گاهی اوقات لازم است به جای کلی گویی در مورد اشتباهاتی که مرتکب شده به او ریز اشتباهاتش را گوشزد کنید و یا بگویید که چه چیزی را باید در رفتارش تغییر دهد.

5- باید سعی کنید جلوی عمق گرفتن دعوا را بگیرید
به این سوال من با صداقت جواب دهید .دراین چند مدت که ازدواج کرده اید یا رابطه ای دوستانه را با دوستتان آغاز نموده اید آمار دعواهایتان به چند بار رسیده است؟
آیا به این نتیجه نمی رسید که بعد از هر دعوا چرا دوباره با هم آشتی نموده اید؟
بله درست فهمیدید ما انسان ها روزمره با افراد مقابل خود مخصوصا با همسران خود در حال مشاجره هستیم و دلیل اصلی این مشاجرات مشکلات اقتصادی و روحی می باشد ولی اگر به مشکلات خود و دعواهایتان رجوع کنید میبینید که یک وفاداری و عشق پر رنگ در عمق وجودتان نسبت به همسرتان وجود دارد . باید سعی کنید هیچگاه دعواهایتان را به این قسمت ربط ندهید یا به اصطلاح نکشانید.

6- باید به صراحت احساساتتان را بیان کنید
به جای اینکه برای پیشنهاد دادن به دوست یا همسرتان برای پارک رفتن از جمله ی حس و حال پارک رفتن را داری ؟ به صراحت بگویید دوست دارم با هم به پارک بروید میدانید تفاوت این دو جمله چقدر زیاد می باشد؟در جمله ی اول طرز جمله بندی به شکلی می باشد که طرف با خود می گوید خب شاید اگر من قبول نکنم او نیز ناراحت نشود چون اگر مصمم بود نمی گفت آیا حس و حالش را داری ؟ و برایش رفتن و نرفتن زیاد اهمیتی ندارد و فقط خواسته پیشنهادی داده باشد . اما در جمله ی دوم چون ذکر کرده اید که دوست دارید به پارک بروید ، طرف اگر شما را واقعا دوست داشته و موقعیت بیرون رفتن را هم داشته باشد حتما قبول میکند ولی اگر موقعیت را داشت و نیامد راحت می توانید بفهمید که پیشنهادات شما برایش زیاد اهمیت ندارد .پس ببینید که با راحت بیان کردن احساسات و خواسته ها راحت تر هم می توانید به خیلی از برداشت ها دست پیدا کنید.

7- باید خوب  گوش دهید
بله خوب گوش نمی دهید! به قول قدیمی ها با گوش دل ، حرف های طرف مقابل را نمی شنوید . تا طرف در حال حرف زدن هست سریع یه حرفی را به عنوان جواب در ذهنتان ترسیم می کنید . اینکه نشد گوش دادن! باید فیدبک بدهید ببنید اصلآ اینجوری بوده است که شما فهمیده اید . منظور همسرتان همین بوده که برداشت نموده اید.

8-باید گاهی اوقات از کلمه جادویی ببخشید استفاده کنید
بعضی وقت ها اگر همسرتان هم مقصر است و اشتباه از طرف او بوده است شما بهتر است پیشقدم شوید و در این مواقع ، از لذت اجباری بخشش بچشید

9- باید احساسات طرف مقابلتان را بشناسید
اینکه دادوبیداد کنید که از رنگ صورتی ، آبی ، زرشکی و یا از این رنگ مبل خوشم نمی آید چیزی به دست نمی آید جز ناراحتی طرف مقابل ابتدا بهتر است احساسات و خواسته های همدیگر را بشناسیم و گاهی اوقات هم در صورت بروز اختلاف نظر باز هم به خود این اجازه را ندهیم که خواسته ها و ایده آل هایمان را به هم تحمیل کنیم .

10- باید تمرین کنید که چگونه صمیمی تر باشید
همانگونه که برای امتحان های مختلف درسی احتیاج به ماه ها تمرین و مطالعه دارید و وقت می گذارید که قبول شوید ، باید برای داشتن نمره ی شادی و خوشبختی در زندگی هم قدری وقت بگذاریم . شاید خنده دار به نظر آید ولی شما در اوقات تنهایی یک تمرین مکانیکی انجام دهید .یک کاغذ بردارید و لیست روز های هفته را درون آن یادداشت کنید و جلوی هر روز آن 5 جای خالی بگذارید ، آن 5 مورد فهرست 5 مورد از کارهای خوب و عاشقانه برای ابراز احساسات از نظر همسر شماست شما ابتدا موارد روز مثلاً شنبه را روز جمه تمرین کرده و روز شنبه به اجرا بگذارید باور کنید این تمرین ها از هر هنری مانند آشپزی و خانه داری مهم تر و معجزه گرا تر است .برای داشتن زندگی بهتر باید بهتر سعی کرد تا بهتر هم نتیجه گرفت.

منتظر راه حل های بعدی ما باشید.
از نظر دادن یادتون نره