هانی نتوورک

جدیدترین مطالب در مورد خانه و خانواده

کلیپ خیابانگردها - مرحوم ناصر عبداللهی
ساعت ٩:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۸/۱٢  

 کلیپ خیابانگردها که مرحوم ناصر عبداللهی آن را خوانده است متضمن مفاهیم  روانشناسی ذیل است:

1 - تمرکز زدایی:‌ این تکنیکی هست که به ما می آموزد  که اگر فقط  روی خودمان و مسائلی که با آن دست به گریبان هستیم، تمرکز کنیم ، کم کم آنها را برای خود بزرگتر و بزرگتر می کنیم و ما را گرفتار ناآرامی روانی می کند. کافیست کمی از پوسته خود خارج شویم، یعنی نسبت به مشکلاتمان تمرکز زدایی کرده و دید خود را به اطراف گسترش دهیم، تا با دیدن همه هستی، و همه آدمها و غم و شادی آنها ، درک صحیح تری نسبت به فشار مشکل خود پیدا کنیم ، در کلیپ خیابانگردها، برای ما چنین اتفاق جالبی می افتد.

2 - جدا شدن از خود میان بینی: پیاژه ، دانشمندی که نظریه رشد او معروف است،‌اعتقاد داشت که کودکان خودمیان بینی دارند، یعنی دنیا را فقط از دید خود درک می کنند. شاید گزاف نباشد این مطلب را تعمیم دهیم و بگوئیم بیشتر ما فقط و فقط دنیا را از دریچه چشمان خود نگاه می کنیم. کلیپ خیابانگردها، به ما این فرصت را می دهد که از چشمان کودکان بی بضاعت، یتیم و خیابانی دنیا را ببینم.

3 - نگاهی دیگر به مفهوم عشق: اگر عشق به معنی از خودگذشتن باشد. پس عشق نمی تواند منحصر به یک دختر یا یک پسر باشد. گسترش دوستی و محبت به سایر انسانها ، و  گمنامانه و خالصانه صمیمت و مهر را نثار کودکان تنهای خیابانی کردن را نیز نمی توانیم جدا از عشق ببینم.

4 - شکستن عادتها: رویکرد رفتاری که در روانشناسی جای پای خود را خوب محکم کرده است، با شرطی سازی، تقویت و خاموشی در مورد عادتها حرفهای بسیار دارد. اما کلیپ خیابانگردها ، با ایجاد بینش و شناخت برای ما ، دریچه ای می گشاید که عادتهای دیدن و دقت نکردن را بشکنیم. نگاه تکراری خود را به اطرافمان ، خلاقانه تغییر دهیم.

5 - مفهوم فراروندگی دکتر فرانکل را با همه وجود لمس می کینم ، که باید معنایی که در زندگی هست، بیابیم. باید بسیاری از مفاهیم را در زندگی تجربه کنیم. باید از خود بیرون بیاییم و توقع زندگی را در بیرون از وجود خود دریابیم. در بسیاری اوقات ما جز خودمان را نمی بینیم. کلیپ خیابانگردها ما را بر می انگیزد که روزمره تکرای و بی توجهی به آدمها در حد یک شی با شان آدمی تناسب ندارد. توجه به دیگران به زندگی معنا می دهد. افراد خودشکوفا هستند که بی توقع و انتظار ، در جهت رشد،  هر آنچه که لازم است؛ انجام می دهند.  کودکانی که دست من و تو را می طلبند.نه به جهت یک پول خردی در کاسه اشان، بلکه هر کدام ما در جایی که کار می کنیم،‌می توانیم زمینه تغییر بستر اجتماعی را به نحوی که چنین افرادی کاهش یابند،‌فراهم آوریم.
کلیپ را در ادامه مطلب ببینید .کلمات کلیدی: اجتماعی ،کلمات کلیدی: موسیقی