راه های اصلاح دروغ گویی در کودکان

1- اگر کودک شما دروغ می گوید و ریشه ی دروغش به تخیلات کودکانه اش مربوط است توجه داشته باشید که با شنیدن حرف های ظاهراً عجیب و غریب ، فوراً با او مانند یک دروغگو رفتار نکنید و حرف هایش را با خشونت تکذیب نکنید ، بلکه کم کم به او بفهمانید که چه چیز هایی واقعیت دارند و چه چیزهایی غیر واقعی اند .

مثال : اگر کودک به شما می گوید امروز سگی را در خیابان دیدم که اندازه ی یک شیر بود  شما با او چگونه رفتار خواهید کرد : لازم است به او بگویید که همه ی سگ ها ظاهری کوچکتر از شیر دارند . هرگز به او نخندید و به اونسبت دروغگو را ندهید . زیرا اگر قصد دروغ گفتن را هم نداشته باشدبه مرور و با رفتار شما ترجیح می  دهد از دروغ استفاده کند و بعد شما به او این نسبت را دهید . شما باید دلیل دروغ را ریشه یابی کنید و سپس به اصلاح آن بپردازید و به کودک بفهمانید که با دروغ گویی هیچ گاه نمی تواند به هدفش برسد و درضمن شما نیز در این نوع دروغ گویی بی تقصیر نمی باشید چون کودک در ابتدا قصد دروغ گویی به شما راندارداو نتوانسته با شما رابطه ی دوستانه برقرار کند و با گفتن حقیقت شما به خواسته ی او توجه نکرد اید و مجبور شده از دروغ برای گو زدن شما استفاده نماید .

2- هرگز به کودکتان وعده های دروغین ندهید ، زیرا با این کار دروغ گویی را به او آموزش می دهید .

3- بررسی کنید که را کودک شما احساس کرده باید دروغ بگوید
مثال : دختر شما می گوید تمام نمراتش را بیست گرفته است در حالی که در واقع در مدرسه مشکل دارد . خیلی مهم است بفهمید آیا او توسط شما با همسالانش بیش از حد تحت فشار است و دروغ گویی به او در مقابله با احساس بی کفایتی کمک می کند یا خیر ؟
شما می توانیدبه این مشکل این چنین کمک کنید : ( می دونم که واقعاً خیلی روی تکالیف خونه کار می کنی و وقت می ذاری و این کار برات مشکله ، اگه بخوای می تونم امشب باهات اضافه کار کنم . با این رفتار کودک خجل می شود و پی می برد که شما دروغ اورا فهمیده اید و مجبور می شود دیگر در برابر شا دروغ نگوید زیرا می ترسد که شما به دروغش پی ببرید.

4- گاهی کودک برای خودنمایی متوسل به دروغ می شود . او می بیند شما در خانه توجهی به اوندارید و سرگرم مشغله های خودتان هستید تصمیم می یرد با دروغ گویی خودنمایی کند تا شما به او توجه کنید و اما راه حل در این مورد چه میباشد ؟ شما می توانید کودکتان را محترم بدارید و به حرف هایش ، هر چند بیجا و بی موقع باشد گوش فرا دهید و کارهایی را که انجام می دهد، هرچند کوچک ، به دیده ی تحسین و تکریم بنگرید.

/ 0 نظر / 22 بازدید