انجیر اولین محصول زراعی بشر

میوه ی درخت انجیر
باستان شناسان اخیراً گزارشی مبنی بریافتن شواهدی به منظور اثبات اینکه بشر در 11400 سال پیش درخت انجیر پرورش می داده است ارائه کرده اند .

گزارش فوق حاکی از این است که انجیر می تواند اولین میوه ی پرورش یافته به دست انسان باشد که هزار سال قبل از زراعت گندم ، جو ، و بنشن در خاور میانه کشت می شده است .

میوه ی انجیر که بیش از 800 نوع گوناگون را در بر می گیرد از خانواده ی توت است و در مناطق گرمسیری رشد می کند . نوع خاصی از این محصول که به عنوان میوه ی انجیر در بازار به فروش می رسد ، با وجود اینکه انرژی زا می باشد اما مصرف کننده ی زیادی را شامل نمی شود .

در انتهای این میوه ی ریز یک دهانه ی کوچک پیازی شکل است و داخلش پر از دانه های ریزی است . گرده افشانی انجیر توسط نوعی زنبور شکل می گیرد که از سوراخ های این میوه داخل شده و آن را بارور می کند . انجیر دو جنس را شامل می شود یکی نر  ودیگری ماده ، انجیر ماده انجیر خوراکی و انجیر نر نوعی انجیر وحشی می باشد .

در انجیرهای وحشی نوعی خاص از زنبورها رشد کرده و پس از رشد کامل ، داخل انجیر جفت گیری نموده و در این هنگام زنبور به فکر پیدا کردن انجیر دیگری برای تخمگذاری می افتد ، انجیر خوراکی بدون کمک زنبورها به وجود می آیند و این نوع گیاه از طریق قلمه زدن تکثیر می شوند .
در زمان های قدیم انجیر فاسد را نماد ویرانی می شمردند .
 
به علت شکل خاص و متفاوت گل درخت انجیر ، هندیان قدیم این درخت را ،‌به عنوان درختی که قابل احترام است می شمردند .
در متون بودایی و هندو در برخی موارد برای مثال زدن به امری غیر ممکن از این اصطلاح استفاده می کنند ( در درخت انجیر به دنبال گل گشتن ) .
در یونان قدیم انجیر به عنوان میوه ای مقوی برای تغذیه ی ورزشکاران استفاده می شد و دولت یونان صادرات این میوه را ممنوع کرده بود .

انجیر خشک جزو مقوی ترین میوه های خشک به شمار می رود و حاوی 60 درصد شکر است . شیره ی سفید رنگ انجیر نیز برای درمان ناباروری و نیز تقویت مادران شیرده موثر می باشد .

/ 0 نظر / 89 بازدید