جهان های دیگری 2


 آیا تا کنون اندیشیده اید که جهان های دیگری هم وجود دارد و افرادی مشابه ما در سیاره های دیگری زندگی‌ می‌ کند؟


  
  جهانی‌ در کنار جهان ما

آیا تا کنون اندیشیده اید که جهان های دیگری هم وجود دارد و افرادی مشابه ما در سیاره های دیگری زندگی‌ می‌ کند؟

 

سال 1909 بود در همان حال که جفری تیلور مشغول انجام آزمایش های خود بود می‌ اندیشید که چرا این همه زحمت متحمل می‌ شود. زیرا از قبل می‌ توانست نتیجه آزمایش را حدس بزند. با وجود این چون استاد راهنمایش جوزف تامسون در دانشگاه کمبریج این را از او خواسته بود به کار خود ادامه می داد. سوزن را در جای خود گذاشت،منبع نورانی‌ را روشن کرد و به منظور کنترل مقدار نوری که باید از دستگاه می‌ گذشت فیلتر را تنظیم کرد. سپس شیشه ی حساس عکاسی‌ را در مقابل نور خورشید قرار داد و پس از کنترل مجدد تمام قسمت ها برای گذراندن تعطیلات از آزمایشگاه اش‌ خارج شد.

هنگامی‌ که تیلور بار دیگر قدم در آزمایشگاهش گذاشت موفق به کشفی‌ حیرت آور شده بود. بر روی شیشه ی حساس عکاسی‌ نوار هایی‌ تیره و روشن نقش بسته بود. طرحی‌ کاملا واضح از تداخل پرتو های نورانی‌. قبلا طرحی‌ مشابه این توسط تعدادی از فیزیکدانان و با کمک تجهیزات مشابه به دست آماده بود. اما طرح تیلور واقعا خیره کننده بود چرا که در آزمایش خود تیلور به درخواست تامسون از نوری فوق العاده ضعیف استفاده کرده بود. نوری که قدرتش مانند نور یک شمع در فاصله یک مایلی‌ بود. به همین دلیل تیلور و توماس انتظار داشتند که حتی‌ پس از گذشت چندین هفته باز هم هیچ علامتی‌ از آثار تداخل بر روی شیشه حساس عکاسی‌ دیده نشود در نتیجه هنگامی‌ که آنها شیشه حساس را مورد بررسی‌ قرار داردند، بسیار شگفت زده شدند. حتی‌ توماس که به دلیل کشف الکترون موفق به اخذ جایزه نوبل شده بود نمی‌ توانست اظهار تعجب نکند. از آن تاریخ بعد بحث های زیادی درباره (( تداخل فوتونی‌ )) صورت گرفت. اما امروزه فیزیکدانها معتقدند که چنین تداخلی‌ دلیل محکمی‌ است برای اثبات آن چیزی که همیشه جز داستان های علمی تخیلی به حساب می‌ آمدند، یعنی‌ جهان های مشابه.

اندیشه ای جهانی‌


کشف تیلور در ارتباط با جهان بزرگ، شاید نقطه پایانی‌ باشد بر بحث هایی‌ که از 2000 سال قبل آغاز شده بود. از زمان های دور فلاسفه معتقد بودند که تعریف جهان، ما را به نتایج چشمگیری رهنمون می‌ کند. 56 سال قبل از میلاد، شاعر و فیلسوف رومی‌ لوکرتیوس گفته بود: (( اگر جهان مرز دارد پس چه چیزی فراسوی آن مرز است؟ آیا آن هم جهان است؟ کهن جهان یعنی‌ همه چیز پس جهان باید نامحدود و بدون مرز باشد.

از آن زمان تا حدود یک قرن پیش چنین بحث هایی‌ به فراموشی‌ سپرده شده بود تا اینکه اینشتین نظریه خود در مورد جاذبه را ارائه کرد. نظریه ای که با عنوان نظریه نسبیت عام GR شناخته می‌ شود و موضوعی‌ حیرت آور با این عنوان مطرح می‌ کند: (( در حالیکه هیچ گونه مرزی وجود ندارد، جهان می‌ تواند محدود باشد.))

برای درک این مساله مثال ساده ای مطرح شد. تصویری سه بعدی از جهان را تصور کنید که پیچ خورده، گلوله می‌ شود تا به شکل یک توپ در آید.حال تصور کنید که تعدادی مورچه به آرامی‌ بر سطح آن حرکت می‌ کنند. آنها هر قدر بر سطح این کره حرکت کنند، هیچ گاه با مرزی روبرو نمی شودند. در حالی که در حقیقت سطح زیر پایشان محدود است.

بر طبق نظریه اینشتین اگر مقدار کافی‌ ماده و انرژی وجود داشته باشد، جهان می‌ تواند هم محدود باشد و هم بدون مرز. با این وجود مشاهدات اخیر درمورد فضا فیلسوف رومی‌ لوکرتیوس را تایید می‌ کند. شواهد به دست آمده از ستاره های دور دست و گرمای به جا مانده از انفجار بزرگ یا بیگ بنگ نشان می‌ دهد که جهان از نظر بعد نامحدود است و ما تنها بخش کوچکی‌ از این دنیای بی‌ کران و با عظمت را میبینیم یعنی‌ بخشی‌ که نور آن پس از گذشت 13 میلیارد سال نوری یا کمی‌ بیشتر از زمان انفجار بزرگ به چشم ما می‌ رسد.

با وجود چنین موانعی‌ بر سر راه دانش تقریبا می‌ توان با قطعیت گفت که چه حوادثی‌ در این جهان نامحدود اتفاق می‌ افتد. اگر بخواهیم به این سوال تنها در یک کلمه پاسخ بدهیم، جواب این است( هر چیزی )) مثلا در همین لحظه و در نقطه ای که حتی‌ فاصله اش قابل درک نیست یعنی‌ در فاصله ای چندین ترلیون سال نوری، نسخه مشابه شما شما در پشت میز کامپیوتر نشسته است و در حال خواندن این متن است! و یا در مکان دیگری نسخه دیگری از شما در حال برنده شدن جایزه نوبل است و یا...

به طور خلاصه، یک دنیای نا محدود شامل تعداد نامحدودی از هر چیز قابل باور و غیر قبل باور است. به عبارت دیگر، چنین دنیایی‌ شامل بی‌ نهایت نسخه مشابه از آن چیز هایی‌ است که ما میبینیم 
  

 

/ 0 نظر / 194 بازدید