10 نمونه از دانش های غلط به اثبات رسیده.

1- زنان به طور بیولوژیکی در ریاضیات و تجسم فضایی از مردان پایین ترند.                                                                                 
اصلاح شده ( از لحاظ آماری ، متوسط نمرات ریاضیات زنان و مردان بسیار به هم نزدیک می باشد ، از دبیرستان تا دوره ی دکتری . این آمار غلط به این خاطر پبت شده که به نتیجه رسیدند مردان بیشتر در این کلاس ها ثبت نام می کنند تا زنان . و این می تواند خیلی واضح باشد که آماری در کار نیست و فقط به تعداد توجه شده بوده و تحقیق در مورد این موضوع صورت نگرفته . باید یاد آور شد که فقط در صورتی می توان بین دو مورد آمار گرفت که تعداد هر دو یکسان باشد تا بتوان بهترین یا بدترین را انتخاب نمود.)
2- مو و ناخن بعد از مرگ به رشد خود ادامه می دهند .
اصلاح شده ( مو و ناخن به هیچ وجه پس از مرگ رشد نمی کند . این هم توهم ناشی از آن است که پس از مرگ پوست خشک  شده و در اطراف ریشه ی مو و ناخن چروک ایجاد می شود که باعث می شود مو و ناخن بلند تر از آن که هست دیده شود .)
3- ورزش به تنهایی باعث طول عمر می شود .
اصلاح شده ( ورزش کیفیت زندگی و جسمی را بهبود می بخشد ، اما ثابت نشده که طول عمر را افزایش دهد . لیکن عادت به خوردن غذاهای سالم طول عمر را افزایش می دهد .)
4- نظریه ی ریسمان ( string theory )
اصلاح شده ( هیچ اثباتی وجود ندارد که در جهان واقعی مصداق داشته باشد .)
5- IQ شاخص کاملی برای اندازه گیری هوش می باشد .
اصلاح شده ( آزمون های IQ تنها یکی از چندین روش ناقص اندازه گیری هوش انسان هستند . این آزمون ها خلاقیت ، مهارت های اجتماعی ، خرد کلی ، استعداد های اکتسابی و دیگر پارامترهایی را که عامه ی مردم به عنوان شاخص هوشمندی می شناسند اندازه گیری نمی کنند .
6- سبزیجات خام همیشه سالم تر و مقوی تر می باشند .
اصلاح شده ( پختن انواعی از سبزیجات مانند پیاز ، سیر ، و ... در واقع منجر به افزایش تنوع و توانایی مواد مغزی آن می شود . به علاوه ، پختن سبزیجات امکان آلودگی میکروبی آن ها را رفع می کند .)
7- سس فلفل باعث سرطان معده می شود .
اصلاح شده ( در واقع پژوهشگران دریافتند که سس تند فلفل می تواند به مبارزه با رشد سلول های سرطانی کمک کند .)
8- شنا در استخرهای کلردار بهداشتی است .
اصلاح شده ( میزان کلر در بیشتر استخرها به اندازه ای نیست که به شناگر آسیب برساند . با این حال اگر کسی پیوسته از این استخرها استفاده نماید برای چشم و پوستش زیان آور است . استخرهای آب شور طبیعی از این نظر بیشتر سالم به نظر می رسد تا استخرهای عمومی و مصنوعی کلردار .)
9- تخم مرغ برای سلامتی مضر است .
اصلاح شده ( تخم مرغ غذایی است که باید مرتب و با میانه روی مصرف شود . تخم مرغ یک منبع از مواد مغزی ضروری و نیز سرشار از پروتئین می باشد . اما به دلیل میزان بالای کلسترول موجود در آن ،‌نباید بیشتر از یکی دوتا در روز مصرف شود .)
10- تصاویر اسکن مغزی چیزهای زیادی در رابطه با ذهن نشان می دهد .
اصلاح شده ( درک عملکرد مغز با استفاده از تصاویر اسکن مغزی مثل آن است که بخواهید درباره ی یک مسئله ی نرم افزاری با نگاه کردن به درون کیس کامپیوتر قضاوت کنید . ممکن است بتوانید محل هارد دیسک را تشخیص دهید اما هرگز نخواهید فهمید در آن چه اتفاقی در حال رخ دادن است . اسکن های مغزی برای تشخیص نا هنجاری های فیزیکی فاحش مفید است . حتی بیماری های نظیر آلزایمر را در مراحل اولیه نمی توان با اسکن مغزی تشخیص داد .)

/ 0 نظر / 23 بازدید