در مورد برج پیزا چه می دانید ؟

  ساخت برج معروف پیزا در ایتالیا که از جاذبه های توریستی ایتالیا می باشد به آگوست سال 1976 باز می گردد . اما به واسطه چندین تاخیر بسیار طولانی در ساخت آن که اغلب به خاطر جنگ های قومی صورت گرفت . پایان کار آن به حدود 200 سال بعد موکول شد . به طوری که در نهایت هنوز هم معلوم نیست که آیا معماری اولیه این برج همان است که در حال حاضر ما می بینیم یا خیر. ارتفاع این برج از سطح زمین حدود 55 متر و ارتفاع فنداسیون آن 5/3 متر می باشد . این برج در اصل برای قرار گرفتن ناقوس کلیسای بزرگ شهر پیزا ساخته شد و قبل از کج شدن هم از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود .


معمار این برج دیوتیسالوی بود که می خواست 6 طبقه روی طبقه همکف بنا کند که اینگونه هم شد ولی پس از تکمیل طبقه ی ششم ، برج به طرف راست کج شد . اولین ناقوس بروی طبقه ی همکف قرار گرفت و پس از تکمیل در سال 1350 هفت زنگ در طبقه ی آخر آن نصب شد .

دو نظریه در مورد کج بودن این برج عجیب مطرح شده : اول اینکه بعضی اعتقاد دارند دلیل کج بودن برج ، وجود خاک رسی – آهکی است که در اطراف آن وجود دارد و دوم اینکه بسیاری هم معتقدند کج بودن این برج یک طراحی اولیه داشته و از پیش تعیین شده که می خواهد کج بنا شود . در سال 1932 مهندسین با تزریق بتون زیر زاویه ی کج برج ، سعی بر ترمیم آن داشتند که موفق نشدند . در سال 1838 برای جلوگیری از کجی بیشتر برج با کندن تونل هایی سعی کردند زمین باتلاق مانند اطراف برج را خشک کنند که باز هم بی فایده بود .

در سال 1990 این کج بودن به گونه ای شد که عملیات دوباره برای جلوگیری از بیشتر کج شدن و خطر سقوط از سرگرفته شد و دیدن برج و بازدید از آن ممنوع شد ولی به ناچار و به دلیل بی فایده بودن این کار مجدداً در سال 2001 بازدید از آن آزاد شد .

 

/ 2 نظر / 126 بازدید
تیام

کلا بعضی چیزات خوبن ممنون

تیام

کلا بعضی چیزات خوبن ممنون