جهان های دیگری 1

تصویری گسترده تر

چنین نتایج شگفت انگیزی باعث خلق واژه های جدیدی برای این دنیای نامحدود گشته است:چند جهانی‌(MULTI VERSE ) . در حال حاضر لغت جهان تنها به بخش کوچکی‌ از مالتی‌ ورس که ما قادر به مشاهده آن هستیم، اشاره می‌ کند. چنین اختلافی‌ به ما کمک می‌ کند تا به پاسخ برخی‌ سوالات حیرت آور دست پیدا کنیم. به عنوان نمونه، چرا دنیای ما و قوانین حاکم بر آن تنها بر پایه وجود و هستی‌ و زندگی‌ بنا شده است؟

برخی‌ معتقدند که دلیل آن این است که دنیا توسط خالقی‌ خیر خواه خلق شده است. اما در دیدگاه چند جهانی‌، ما تنها در یکی‌ از جهان های مشابه بی‌ شمار زندگی‌ می‌ کنیم.

امروزه بسیاری از فیزیکدانان معتقدند که جهان مشابه (Parallel Universes ) اهداف عالی‌ تری را دنبال می‌ کنند. آنها معتقدند که این دیدگاه به بسیاری از پرسش های شگفت انگیز در تمامی‌ رشته های علمی‌ پاسخ می‌ دهد. سوالاتی‌ که در نتیجه آزمایشات مختلف در مورد ساختار و طبیعت ماده و انرژی ایجاد شده اند. دانشمندان از طریق همین آزمایش ها متوجه شده اند که موج های رادیویی‌ از قبیل نور و گرما ، خصوصیات ذره ای نیز دارند و انرژی خود را از ((کوانتا)) به دست می‌ آودند.

بسیاری از فیزیکدانان برجسته قرن گذشته، از جمله اینشتین تلاش کردن تا پاسخی‌ برای این اثر تداخلی‌ بیابند. و در نهایت تلاش آنها منجر به خلق نظریه نوینی‌ شد به نام نظریه کوانتوم.

در سال 1925 شرودینگر فیزیکدان اترشی‌، معادله ای را ارائه کرد که به نظر می‌ رسید بتوان به کمک آن به اصول و مبنی‌ یافته های نوین دست یافت. در وهله اول به نظر می‌ رسید این معادله مانند دیگر معادلات فیزیک به منظور توضیح رفتار موج گونه به کار میروند. اما چیزی شگرف در این معادله وجود داشت. طبق معادله شرودینگر هر ذره از طیف وسیعی‌ از امواج شکل گرفته که هر کدام از آنها یکی‌ از وضعیت های ذره را نشان می‌ دهند.


مساله ای که به مدت چند دهه باعث شگفتی‌ شرودینگر و دیگر فیزیکدانان گردید این بود که یک ذره چطور خود را از دیگر وضعیت های ممکن خلاص می‌ کند. در نهایت اکثر آنها نظریه تفسیر کپنهاگن (Copenhagen Interpretation) را که توسط نیلز بور، فیزیکدان دانمارکی‌ ارائه شده بود پذیرفتند. هر چند هنوز مشخص نیست که این مساله چرا و چگونه اتفاق می‌ افتاد.

در سال 1957 یک دانشجوی فارغ التحصیل پرینستون به نام هاف اورت با ارائه پیشنهادی جسورانه با نظریه نیلز بور مخالفت کرد. بر طبق نظریه مشهور او به نام (Many Worlds Interpretation) وجود طیف وسیعی‌ از امواج دلیلی‌ است بر وجود همزمان یک ذره در تعداد زیادی از جهان های مشابه، در حالیکه ما تنها یکی‌ از وضعیت های ممکن را میبینیم، زیرا در هر یک از جهان های مشابه تنها یک وضعیت وجود دارد. بدین ترتیب وضعیتی‌ را که ما در حال حاضر شاهد آن هستیم وضعیتی‌ است که به جهان خود ما اختصاص دارد. با این حال، جهان های دیگر بر آنچه تاثیر می‌ گذارند. به نحوی که در نتیجه تاثیر امواج آنها بر امواج موجود در جهان ما (حتی‌ یک ذره) اثرات تداخلی‌ ایجاد می‌ شود.


بدین ترتیب جفری تیلور حق داشت که از نتیجه آزمایش خود دچار شگفتی‌ و حیرت شود چرا که او اولین فردی بود که جهان های مشابه را کشف کرد.

/ 0 نظر / 71 بازدید